Math Riddles An apple is 40 cents, a banana is 60 cents and a grapefruit is 80 cents. How much is a pear? Answer: 40 cents. The price of each fruit is calculated by multiplying the number of vowels by 20c Solution: Reveal Answer 0 0 Share with Facebook Comment You may also like.. Short Riddles You can get fooled by me and you have no clue what you are doing, you can see them day and night. What am I? Answer: A sign. Solution: Show Answer A sign. Reveal Answer 1 0 Easy Riddles A crafty use of long pieces of wool to make a scarf. Answer: knit Solution: Reveal Answer 1 0 Funny Riddles What room in your house do ghosts avoid? Answer: The living room Solution: Reveal Answer 0 0 Easy Riddles You can break it or drink water from it. Answer: glass Solution: Reveal Answer 0 0 Classic Riddles Why ought a fisherman to be very wealthy? Answer: Because his is all net profit. Solution: Show Answer Because his is all net profit. Reveal Answer 1 0 Previous Next Submit a Comment Cancel replyYour email address will not be published. Required fields are marked *Comment * Name Email Website Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment. Δ