Math Riddles

Home » Math Riddles » Page 27

If 10 bags of jelly beans and 6 licorice sticks cost $1, and 10 licorice sticks and 6 jelly bean bags cost 92 cents. How much does one licorice stick cost?

0 0

A half is a third of it. What is it?

0 1

Janie’s friends were chipping in to buy her a wedding shower present. At first, 10 friends chipped in, but 2 of them dropped out. Each of the 8 had to chip in another dollar to bring the amount back up. How much money did they plan to collect?

1 1

I am a place, in a state. I am an answer to a math problem. The math problem is: To get a cube, you multiply something by 6. What do you multiply by?

4 0

How can you measure nine minutes with have two hourglasses, one four minute and one seven minute?

0 0

If two’s company and three’s a crowd, what are four and five?

0 0